Sanskrit Devanāgarī Alfabesi ile Okuma Yazma Kursu

Sanskrit dili tıpkı Latince gibi en eski dillerden biri. Özellikle Hindistan bölgesindeki kadim bilgiler zamanında Sanskrit dilinde söylenmiş ve çok sonradan alfabenin icadıyla yazıya geçirilmiş. Kökenlerini bu bölgeden alan Yoga, Ayurveda, Jyotish gibi kadim bilgilerin günümüze ulaşan eserleri bu sebeple genelde bu dilde yazılmış. 20.yüzyılda bu bilgiler yavaş yavaş özellikle İngilizce’ye tercüme edilmeye başlandığı için bizler için de daha ulaşılabilir durumda. 

Hindistan bölgesinden temellerini alan kadim bilgiler her ne kadar İngilizce veya bizler için daha ulaşılabilir modern dillerde açıklansa da pek çok terim hala Sanskrit karşılığında kullanılıyor. Örneğin birlik, birleşme anlamına gelen  “yoga”,”योग” kelimesi, yogada duruş, hareket, poz anlamına gelen “āsana”, “आसन” kelimesi veya Ayurveda’da bolca kullanılan dosha, vata, pitta, kapha, dhatu, guna….vb. kelimelerin hepsi Sanskrit dilinden kelimeler. Bu sebeple Sanskrit diline doğru ufak bir adım atmak isteği zaman zaman içimizden gelse de nereden başlayacağımızdan emin olamayabiliyoruz.

Sanskrit dilinde Sanskrit kelimesi kültür, kültürlenme, gelişme anlamına geliyor. Diyorlar ki bu dili öğrendikçe bir kişinin gelişimi ilerliyor ve bu dilde yazılmış metinlerin bize anlatmak istediği konularla ilgili algısı daha da derinlik kazanıyor. Dilin veya yazıldığı alfabenin yapısını anladıkça anlatılmak isteneni daha iyi anlayabiliyoruz.

Eğer ilginizi çeken konuların orijinal metinleri Sanskrit dilinde yazılmışsa bu bilgilere ulaşmak için önümüzde geçmemiz gereken 2 ana kapı var. Biri alfabe ve yazılanı telaffuz edebilme, çünkü Sanskrit dili Latin alfabesi ile değil Devanāgarī ismi verilen başka bir alfabe ile yazılmış durumda. Diğeri de Sanskrit dilinin kendisi, yani kelime dağarcığı ve dil bilgisi. Bu kurs ilk kapıyı geçmek için tasarlanmış bir eğitim.

Sanskrit Devanāgarī Alfabesi ile Okuma Yazma Kursu’nda önce Devanāgarī alfabesinin insan bedeni ile paralel olarak tasarlanmış ilginç yapısını öğreniyoruz. Daha sonra birleşik sesleri yazmak için kullandıkları ilginç teknikleri öğreniyoruz ve nihayetinde bunları kullanarak Sanskrit dilinde yazılmış kelimeleri yavaş yavaş okumaya ve yazmaya başlıyoruz.

Eğitim esnasında kullanacağımız alıştırmalar ve metinler genelde Yoga veya Ayurveda alanında çoğumuzun bildiği temel terimler, mantralar ve popüler metinler.

İlgi alanınıza giren konuların Sanskrit dilinde yazılmış orijinal metinlerine bir adım da olsa yaklaşmak için Devanāgarī Alfabesi ile okuyup yazabilmek ilgininizi çekiyorsa bu kurs sizin için.

Kursun süresi üç ay. Haftada bir, bir saat buluştuğumuz ve aralarda kendinizin ödevler üzerinde çalıştığınız bir süreç. Eğitim dili Türkçe ve buluşmalarımız Zoom üzerinden. Eğer canlı seansı kaçırırsanız aldığımız kaydı belirli bir süre kayıttan izleyebilirsiniz.

Kurs 5 kişilik bir grup oluşunca yapılacaktır. İlgileniyorsanız aşağıdaki form ile kayıt olabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Fatma


KAYIT FORMU

Kayıt olduğunuzda diğer detayları size ileteceğiz.

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun