Aṣṭāṅga Hṛdaya Türkiye Çalışma Grubu

Aṣṭāṅga Hṛdaya, M.S. 7. yüzyılda Vāgbhaṭa tarafından Sanskrit dilinde yazılmış ve günümüze kadar ulaşmış kitaplardan bir tanesi. Ayurveda ile ilgili yazılan ilk kitaplar M.Ö. 5. yüzyıla kadar gidiyor, ancak bu metinler maalesef günümüze kadar ulaşamamış durumda. Varlıklarını o kitaplara referans veren sonraki zamanlarda yazılmış kitaplardan bilebiliyoruz. Bu anlamda, Aṣṭāṅga Hṛdaya, önceki bilgilerin sistematik bir derlemesi gibi. Hṛdaya kalp anlamına geliyor. Aynı yazarın çok daha detaylı yazdığı Ashtāṅga Saṅgraha kitabının özü, kalbi niteliğinde. Çok derin ve temel yaşam bilgilerini bize adeta şiir mısraları gibi öz cümlelerle sunuyor. Bu değerli kitabı, bilgilerin sözlü olarak aktarıldığı dönemlerdeki ilk yazılı kayıtlardan biri gibi düşünebiliriz. 

Kitap, bir bireyin sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilmesi için kendisi ve doğa(sı)yla ilgili bilmesi gerekenlerle ilgili teorik ve pratik bilgiler sunuyor. Önce temel yaşam bilgilerinin üzerinden özet olarak geçiyor. Sonraki bölümlerde, yazar önemli bulduğu konuları sistematik bir yapıda detaylandırıyor ve gerektiğinde örneklerle açıklıyor.

Kitabın Türkçe tercümesi maalesef yok. Bu sebeple, Aṣṭāṅga Hṛdaya Türkiye Çalışma Grubu’nda Astanga Hrdaya’ın Dr. T. Sreekumar tarafından İngilizce’ye çevrilmiş ve paha biçilmez yorumlar eklenmiş versiyonunu temel alacağız. Buluşmalar Türkçe olacak. Kitabınız yoksa, alttaki linkten edinebilirsiniz. 

Yüzlerce yıl öncesinden bize seslenen bu kitabı Türkçe olarak birlikte okumak ve birlikte öğrenmek isterseniz bu sayfadaki formu doldurup ileterek benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu çalışma grubu ile iki haftada bir buluşacağız. Buluşmaların süresi 1.5 saat, dili Türkçe ve Zoom üzerinden canlı olacak. Eğer canlı seansı kaçırırsanız aldığımız kaydı gruba üye olduğunuz sürece kayıtlardan izleyebilirsiniz.

Çalışma grubuna bu sayfadaki form ile kayıt olabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Fatma


BEKLEME LİSTESİ

Başlangıç tarihi ve diğer detaylar belli olduğunda haberdar olmak için isminizi bekleme listesine ekleyin!


Kitap: 

Aṣṭāṅga Hṛdaya of Vagbhata, edited by T. Shreekumar, MD (Ay), PhD, Publisher: Harisree Publications, Kerala (2 ciltlik set)

Internet üzerinden alabileceğiniz adreslerden biri: www.ExoticIndiaArt.com

Ayrıca Astanga Hrdayam’ın ücretsiz bir dijital versiyonu da bulunmaktadır (farklı bir versiyon): https://archive.org/details/AstangaHrdayam.Eng/mode/2up