Aṣṭāṅga Hṛdaya Türkiye Çalışma Grubu

Aṣṭāṅga Hṛdaya, M.S. 7. yüzyılda Vāgbhaṭa tarafından Sanskrit dilinde yazılmış ve günümüze kadar ulaşmış kitaplardan bir tanesi. Ayurveda ile ilgili yazılan ilk kitaplar M.Ö. 5. yüzyıla kadar gidiyor, ancak bu metinler maalesef günümüze kadar ulaşamamış durumda. Varlıklarını o kitaplara referans veren sonraki zamanlarda yazılmış kitaplardan bilebiliyoruz. Bu anlamda, Aṣṭāṅga Hṛdaya, önceki bilgilerin sistematik bir derlemesi gibi. Hṛdaya kalp anlamına geliyor. Aynı yazarın çok daha detaylı yazdığı Ashtāṅga Saṅgraha kitabının özü, kalbi niteliğinde. Çok derin ve temel yaşam bilgilerini bize adeta şiir mısraları gibi öz cümlelerle sunuyor. Bu değerli kitabı, bilgilerin sözlü olarak aktarıldığı dönemlerdeki ilk yazılı kayıtlardan biri gibi düşünebiliriz. 

Kitap, bir bireyin sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilmesi için kendisi ve doğa(sı)yla ilgili bilmesi gerekenlerle ilgili teorik ve pratik bilgiler sunuyor. Önce temel yaşam bilgilerinin üzerinden özet olarak geçiyor. Sonraki bölümlerde, yazar önemli bulduğu konuları sistematik bir yapıda detaylandırıyor ve gerektiğinde örneklerle açıklıyor.

Kitabın Türkçe tercümesi maalesef yok. Bu sebeple, Aṣṭāṅga Hṛdaya Türkiye Çalışma Grubu’nda Astanga Hrdaya’ın Dr. T. Sreekumar tarafından İngilizce’ye çevrilmiş ve paha biçilmez yorumlar eklenmiş versiyonunu temel alıyoruz. Kitabınız yoksa, alttaki linkten edinebilirsiniz. 

Yüzlerce yıl öncesinden bize seslenen bu kitabı Türkçe olarak birlikte okumak ve birlikte öğrenmek isterseniz bu sayfadaki formu doldurup ileterek benimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu çalışma grubu ile iki haftada bir buluşuyoruz. Buluşmaların süresi 1.5 saat, dili Türkçe ve Zoom üzerinden canlı oluyor. Eğer canlı seansı kaçırırsanız aldığımız kaydı gruba üye olduğunuz sürece kayıtlardan izleyebiliyorsunuz.

Buluşma Tarihleri ve Saati:

  • Her ayın 2. ve 4. salı günleri 20:00-21:30
  • İlk buluşma 11 Ekim 2022 Salı – Başladık ve devam ediyoruz! Dilediğiniz zaman bize katılabilirsiniz.

Ücret:

Ayda 1.000 TL.

Hep birlikte ekonomik olarak zor zamanlardan geçtiğimizin farkındayım. Şimdi birbirimize destek olma zamanı. Gerçekten indirime ihtiyacınız varsa, lütfen benimle iletişime geçin ve ne kadar ödeyebileceğinizi bildirin, birlikte nasıl çalışabiliriz konuşalım.

Çalışma grubuna bu sayfadaki form ile kayıt olabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Fatma


KAYIT FORMU

Kayıt olduğunuzda diğer detayları size ileteceğiz.


Kitap: 

Aṣṭāṅga Hṛdaya of Vagbhata, edited by T. Shreekumar, MD (Ay), PhD, Publisher: Harisree Publications, Kerala (2 ciltlik set)

Internet üzerinden alabileceğiniz adreslerden biri: www.ExoticIndiaArt.com

Ayrıca Astanga Hrdayam’ın ücretsiz bir dijital versiyonu da bulunmaktadır (farklı bir versiyon): https://archive.org/details/AstangaHrdayam.Eng/mode/2up

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun