Cesaret

This image has an empty alt attribute; its file name is cesaret_1.jpeg

Küçücük bitki, kocaman bir çiçek açmış! Üstelik etrafı kocaman, yemyeşil ve çiçeksiz ağaçlarla doluyken. Görünce bir süre aklım almadı, uzun uzun seyrettim.

O küçücük bitki, korkmadın mı sen? Kendinden hiç şüphe etmedin mi? Etrafında onlarca kocaman bitki ve ağaç varken ve onların hiçbiri çiçek açmamışken nasıl böyle kocaman bir çiçek açmaya cesaret edebildin?

This image has an empty alt attribute; its file name is cesaret_2.jpeg

O kocaman kırmızı çiçeğe uzaktan baktıkça onun bir çiçek değil ama kocaman yapraklarının rengi kırmızıya dönen bir küçük bitki veya bir ağaç fidanı olduğunu fark ettim. Herkesten farklı olmaya cesaret etmiş bir ufacık bitki.

Çevremizden kabul görmek için bazen kendi renklerimizi sakladığımız zamanları düşündürdü bana bu bitkicik. Bizi geri tutan, eski ve birbirine benzer düşüncelerimiz bazen nasıl birleşip kocaman oluyor ve niyet ettiğimiz farklı bir şey ne kadar küçük ve cılız oluyor. Dilerim bu küçücük bitkinin gösterdiği cesareti bizler de içimizde bulabiliriz. Atmakta tereddüt ettiğimiz o adımın ilk adımını bugün atabiliriz, bu bir niyet bile olsa.

Cesaretin korkunun yokluğu değil, korkuya karşı kazanılan bir zafer olduğunu öğrendim. Cesur insan korkmayan değil, korkuyu yenen insandır.

Özgürlüğe Giden Uzun Yol, Nelson Mandela

Sevgilerimle,
Fatma Özdemir Canverdi
12.01.2023
Vaidyagrama, Kuambatur/Hindistan

“Cesaret” için 2 cevap

 1. cesaret insanoğlunun hayatında en önemli etkendir bence cesaret bazı insanların hamuruna atılan mayadır korkaklığında en büyük düşmanıdır.
  cesaretin olmadığı yerde hiçbir şey yaşamaya değmez buda hayatın görülen bir gerçeğidir.
  cesaretimiz rehberimiz olsun adlı yazımda her şeyi anlattım cesaretle alakalı.

  Beğen

 2. Fatmacım ne kadar güzel ifade etmişsin, hepimizin herkesten farklı olduğuna inanmaya ve cesaret edebilmeye ihtiyacı var.

  Sevgiler.

  Özlem

  Ozlem Elver Karacetin

  PwC | Partner | R&D Office: +90 212 326 6456 | Mobile: +90 533 309 6013 | Fax: +90 212 326 6457 Email: ozlem.elver@tr.pwc.com PricewaterhouseCoopers BJK Plaza, Süleyman Seba Caddesi No:48 B Blok Kat 9 Akaretler Beşiktaş 34357 İstanbul-Turkey http://www.pwc.com.tr @PwC_Turkey

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s