Vaidyagrama İzlenimlerim

Evlerin önüne koydukları taze çiçekler

2010’lu yılların başında yaşantıma giren ve son yıllarda daha derinlemesine öğrenme ve kendi yaşantımda tecrübe etme şansı yakaladığım Ayurveda kadim bilgilerinin kökeni olan güney Hindistan’a gidip oradaki doktorlardan seminerler dinleme şansım olunca değerlendirmek istedim. Kadim bilgiler olarak bildiğimiz bu eski bilim, Hindistan’da kanlı canlı yaşayan bütünsel bir sağlık sistemi olarak Batı Tıbbı ile birlikte ayakta! Ayurveda doktorları eğitimlerinin bir kısmında Batı Tıbbı bilgilerini de öğreniyorlar. Bildiğim kadarıyla Hindistan’da sağlık bakanlığının altında Ayurveda ile ilgili bir bölüm bile var. Ayurveda doktorları, terapistleri, eczacıları yetişiyor ve insanlar sağlıkları ile ilgili gidip Ayurveda doktorlarına muayene olabiliyorlar. Kuzey Hindistan’ı görmediğim için emin değilim ama güney Hindistan’ın doğusunda yer alan şehirlerden biri olan Chennai’a gittiğimde şehirde Ayurveda hastaneleri, klinikler ve doktor muayenehaneleri vardı. Ayurveda doktorlarına gidip danışmanın ücreti cüzi. Sağlığınız ile ilgili tavsiyeleri almak vatandaşlık hakkı gibi görülüyor galiba. Sağlığınız genel olarak yerinde ama ufak tefek rahatsızlıklanız varsa genelde verdikleri tavsiyeler yaşam şekliniz, yiyip içtikleriniz, kullanabileceğiniz baharatlar, mevsimsel hatırlatmalar, yaşamınıza katabileceğiniz günlük rutinler, yani hayatınızın içindeki şeylerle ilgili. Eğer bir rahatsızlığınız varsa ve bazı terapiler almanız gerekiyorsa onlar için ücret ödüyorsunuz. Çok insancıl bir yaklaşım geliyor bu bana.

Vaidyagrama girişi

Geldiğimiz yerin adı Vaidyagrama, 2008 yılında kurulmuş bir Ayurveda sağlık merkezi. Sağlık merkezi dediysem aklınıza kocaman bir bina ve içinde odalar gelmesin. Daha çok kocaman bir araziye yerleşmiş tek katlı küçük evler, büyüklü küçüklü toplantı odaları, bahçeler, tarım arazileri, tıbbi bitki yetiştirme alanları, çok değişik inek ve danalarla dolu küçük bir ahır, hatta bir yetimhanesi olan minik bir köy gibi burası. İnsanlar genelde doktorlar gözetiminde yapılan ve Ayurveda’da “pancha karma” adı verilen 3 haftalık detoks programları için geliyorlar. Programlar ilk muayeneden sonra kişilerin yapılarına ve varsa rahatsızlıklarına göre özel olarak tasarlanıyor ve uygulanıyor.

Evlerden biri
Ahırdaki hayvanlar bizimkilerden farklı
Etraftaki tarım arazileri

Vaidyagrama’da belli renklerde tertemiz giyinmiş onlarca doktor, terapist ve pek çok başka çalışan var. Şu anda her biri 4 odadan oluşan 11 tane ev var ve yenileri yavaş yavaş ekleniyor. Her ev bir uzman doktor, birkaç tane genç doktor, terapistler ve terapi odaları ile sadece o evde kalan hastalara hizmet ediyor. İlk yapılan evler çok güzel bir bahçenin içinde. Sanıyorum bahçedeki her şey tıbbi olarak veya başka amaçlarla Vaidyagrama yaşamının içinde kullanılan bitkiler. Yeni evlerin etrafı yeşillendirilmeye başlanmış.

Çalışanların kıyafetlerinin rengi görevlerine göre
Bordo kıyafetli doktorumuz bahçedeki tıbbi bitkileri tanıtıyor.

Evler ve ortak alanlar arasındaki yolların tamamı gölgelikli. Bu önemli çünkü hava ya sıcak ya da yağmurlu. Mart ayında geldiğimiz için hava çok sıcak, 35 dereceyi buluyor gündüz. Yaza yaklaştıkça daha da yüksek sıcaklıklara ulaşıyormuş. Temmuz, Ağustos ayları yağmurlu, Eylül, Ekim yağmurların bittiği ve bolca yeşilliğin olduğu bir dönemmiş. Aynı zamanda pek çok festivalin olduğu renkli bir zaman bu aylar. Kasım, Aralık mevsim olarak yine güzel aylarmış ama özellikle Aralık batılıların tatil dönemine denk geldiği için odalar erkenden doluyormuş.

Tüm yollar gölgelikli

Biz tedavi için değil Vaidyagrama doktorlarından seminerler almak için geldik ama buraya gelen herkes gibi biz de buradaki günlük yaşantıya dahil olduk, iyi ki de olduk doğrusu! Bu sayede bütünsel bir sağlık sisteminin ne kadar çok yönlü bir sistem olduğunu görme şansı yakaladık. Vaidyagrama’da yaşam sabah 5:45 gibi evlerde çalışanların odalardaki hastaların ilaçlarını getirmeleri ile başlıyor. Henüz gün ağarmadan 6:15’de “Brahmakamalam” adı verilen büyük toplantı yerinde uzman doktorlardan biri Sanskrit dilinde dualar okuyor ve nefes alıştırmaları yaparak günün ağarmasına tanık oluyorsunuz. İnanılmaz değişik kuş sesleri ortalığı dolduruyor. Sonrasında kahvaltı ve terapiler her hastanın kendi ritmine göre gün boyunca devam ediyor. Hastaların yemekleri genelde odalarına götürülüyor ama biz eğitim grubu olarak “Mandapam” isimli küçük toplantı odasının verandasında birlikte  yemek yiyoruz. Öğle yemeğinden bir süre sonra Yoga Nidra adı verilen uyku yogası olarak bildiğimiz çok dinlendirici bir seans oluyor. Öğleden sonra değişik saatlerde “Satsang” adı verilen her gün farklı doktorların yaptığı bilgilendirme veya soru-cevap sohbetleri oluyor. Günün sonunda 18:15’te yine Brahmakamalam’da akşam duası ile gün sonlanıyor. Haftanın değişik günlerinde bitkiler konusunda uzman bir doktorla bahçe gezisi, yemek kursu, çiftlik gezisi gibi pek çok aktivite var. Gün içinde kendi programınızın uygunluğuna göre istediğinize katılabiliyorsunuz veya odanızda dinlenebiliyorsunuz. Eğitim programımız epeyce yoğun olduğu için biz hepsine katılamadık ama detoks için üç hafta gelince eminim bu aktiviteler ile sosyalleşebilmek çok değerli oluyordur.

Brahmakamalam isimli büyük toplantı odası
Mandapam isimli küçük toplantı odası
Grup olarak yemeklerimizi yediğimiz veranda
Odam gayet ferah

İlk geldiğim andan itibaren en çok dikkatimi çeken şeylerden biri tüm herkesin tam bir adanmışlıkla çalışması oldu. Her işin bir yöneticisi var ve günün belli saatinde o işi birlikte yaptıkları kişiler ile biraraya gelip çok çevik bir şekilde ihtiyaçları adresliyorlar. Çok dakik değiller ama çok ilgililer. Her yer tertemiz. Yeni hastalar geliyor, kimileri ayrılıyor ama sistem sakince işlemeye devam ediyor. Doktorları gün boyunca pek çok şey yaparken görebiliyorsunuz. Örneğin duayı yaparken, hastaları muayene ederken, eğitim verirken, hatta yemek servisi yaparken bile! Ahırdan sorumlu adamın işini ne kadar tutkuyla yaptığını, hiç kimyasal kullanmadan tarım yapabilmek için ellerinde olanlara icat ettikleri çözümleri görmek, yetimhanesindeki çocuklara gösterdikleri özen, çevre köylerde kendine bakmakta zorlanan 125 yaşlı insan için her gün yemek yapıp evlerine götürüyor olmaları ve daha pek çok detay! Böyle harmoni içinde çalışan bir yerin 12 yılda geldiği noktayı görmek çok ilham vericiydi. İlk günlerde üzerimde olan aceleciliğimi attıkça ve hava değişimini doktorların harika destekleri ile atlattıkça buranın tadını daha çok almaya başladım. Sakinleştim ve yazdım biraz. 😊 Umarım yeni şeyler denemek veya kendine daha çok özen göstermek için yollar arayanlara ilham olur.

Sevgilerimle,

06.03.2020

Fatma Özdemir

Vaidyagrama, Kuambatur/Hindistan

“Vaidyagrama İzlenimlerim” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s