Aya Selam Yoga Serisi

Ben videoyu bahçede çektim ama kapalı bir yerde yoga yapmak çok daha rahat.

2008 yılında ilk yoga eğitmenliği eğitimimi alırken ilk ödevimiz “Aya Selam” olarak bilinen kendi çapında pek meşhur bir yoga serisini birilerine yaptırmaktı. Doğrusu biraz dehşete kapılmıştık hepimiz. Birilerinin karşısında bir yoga pozunu gösterip iki kelime anlamlı cümle kuramıyorken bir seriyi nasıl öğretecektik?! Hocam sevgili Zeynep Aksoy’un sözlerini bugün gibi hatırlıyorum. “Söyleyeceklerinizi kelime kelime yazın, ezberleyin ve yapın” demişti. Minnettarım. Yoksa on sene daha beklerdim ders vermeye başlamak için. Bu şekilde öğrendiğimden midir bilmem bendeki yeri hep ayrıdır bu serinin.

Daha önce bir yoga pratiğiniz yoksa Aya Selam serisi ile başlayabilirsiniz. Yanınızda bir hoca olmadan, kendi kendinize yapabileceğiniz, kolay, nazik bir şekilde bedeni ısıtan, yumuşatan, dolaşım sistemini harekete geçiren bir seri. Her şeyde olduğu bu seriyi yaparken de kendinizi dinleyin ve size iyi gelmeyen bir yönü olursa lütfen devam etmeyin. Bu seriyi başka bir çalışmadan önce ısınmak için, kendi başına bir yoga çalışması olarak veya yoğun bir çalışmanın ardından sakinleşmek için kullanabilirsiniz.

Bacaklarınızın arkası çok gerginse dizlerinizi kırarak eğilmeyi deneyebilirsiniz.

Yoga dünyasında yine kendi çapında meşhur bir diğer seri “Güneşe Selam” serisidir. Belki onun adını daha fazla duymuş olabilirsiniz diye değinmek istedim. Aya Selam serisi ile Güneşe Selam serisi arasındaki en önemli fark Aya Selam serisinde arkaya eğilmemizi gerektiren bir pozun olmamasıdır. Belki de bu açıdan kendi başınıza başlamak için biraz daha güvenli ve bir o kadar da etkili bir seri.

Aya Selam serisi yerde başlayıp adım adım bizi ayağa kaldıran ve neredeyse aynı yoga pozlarıyla bizi tekrar yere getiren bir yoga serisi. Pozları yavaş yavaş bile yapsanız tüm seriyi yapmak iki dakikadan az sürüyor. Seriyi istediğiniz hızda ve istediğiniz kadar tekrarlayarak yogaya ayıracağınız zamanı ayarlayabilirsiniz. Yoganıza katabileceğiniz bir diğer varyasyon pozlarda bir nefes yerine iki, üç, dört veya beş nefes kalmak olabilir. Nereden başlayacagınızı bilemiyorsanız her pozda bir nefes kalarak üç Aya Selam serisi yaparak başlayıp, her gün yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Yogayı hep hayatınıza katmak istiyorsanız, nereden başlasam bilemiyorum diyorsanız haydi evinizde sakin bir köşeyi seçin ve başlayın!

Aya Selam Yoga Serisi Videosu

Sevgilerimle,
Fatma Özdemir
03.04.2019
Emirgan/İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun