Yoga ve Ayurveda

Ahenk2000 yılında yogaya başladığımda yoga Türkiye’de pek bilinmiyordu. Hatta ne olduğu tam anlaşılmadığı için biraz şüpheli bir gözle bakılan bir şeydi desem yalan olmaz. Yoga dersleri ofis ortamında mahvolan bedenime, yorulmuş zihnime ve sıkışmış ruhuma  ilaç gibi gelse de, bir iki yakın arkadaşım dışındaki kişilere yogadan bahsetmeye çekindiğimi hatırlıyorum. Yıllar içinde yoga yolunda az gittim uz gittim, dere tepe düz gittim ve hala gidiyorum. Bir yandan öğreniyorum, bir yandan öğretiyorum. Bu arada yoga Türkiye’de yayıldı, daha bilinir oldu, harika bir şekilde bir sürü stüdyolar açıldı. Yoga yapmak normalize oldu, ne iyi oldu!

2011 yılında bir arkadaşımın vesilesiyle bu sefer Ayurveda diye bir şeyden haberim oldu. Uzun yıllar sürecek bir dostluğun başlangıcı olacağını bilmeden Ayurveda uzmanı Ulli Allmendinger ile tanıştım. Ona ilk kez muayeneye gittiğimde muayene öncesi yanıtlamamı istediği onlarca soru, muayene esnasında sorduğu çok çeşitli sorular, nabzıma, dilime, kulağıma, yüzümün çizgilerine kadar yaptığı detaylı muayeneler (!!) çok ilgimi çekti. Yazdığı ilk reçeteyi hala saklıyorum. Üzerinde ilaç isimleri yerine bana özel tavsiyelerin yazdığı bir reçete düşünün. Benim tipik bir günümün içinde azaltmamı önerdiği şeyler, azaltacağım şeylerin yerine koyabileceğim şeyler için bir sürü öneri, edinmem için yeni alışkanlık önerileri, o mevsim boyunca ideal uyku saatime kadar beni şaşırtan pek çok şey vardı reçetede. Sonrasında arasıra kontrol muayenelerine gitmeye devam ettim. ilkbahar ve sonbaharda evde yapılabilen basit ayurvedik detokslara ve zaman zaman eğlenceli yemek atölyelerine  katıldım. Fark etmeden girdiğim bu yolda beden, zihin ve ruh sağlığımı korumak, yaşam kalitemi artırmak için küçük küçük bilgiler ve yaşantıma ekleyebileceğim basit ama etkili alışkanlıklar öğrendim yavaş yavaş. En güzeli de her öğrendiğim şeyi hayatıma katıp deneyerek karar verdim işe yarayıp yaramadığına. Teorik değil pratik bir öğrenme yolu oldu.

Nihayet, 2017 yılında Ulli bir senelik “Ulli ile Ayurvedik Yaşam Programı” açmaya karar verdi. Akıllıca tasarlanmış ve bütün yıla yayılmış 200 saatlik bu okulda Ayurveda’yı daha yakından öğrenme, harika sınıf arkadaşlarımla beraber sorgulama ve  daha da fazla deneyimleme şansım oldu.

Ayurveda-Ulli_Fatma
“Ulli ile Ayurvedik Yaşam Programı”nı Tamamladığım Günün Mutluluğu – 10.12.2017

Yogayı öğrendiğim zaman herkese anlatmaya çekinmiştim ama şimdi Ayurveda için farklı yapmak istedim. Ülkemizde henüz çok bilinmeyen bu kadim bilginin ne olduğunu  bilmeyenlere ışık olması dileğiyle bildiğim kadarıyla anlatmak ve basitçe paylaşmak istedim.

Ayurveda, binlerce yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelmiş bütüncül bakış açısına sahip bir tıp sistemi, batı tıbbı bakış açısıyla söylemek gerekirse tamamlayıcı bir tıp sistemi. Ayur=yaşam ve veda=bilgi, yani Yaşam Bilgisi. Özetle, her bireyin özgün bir yapısı olduğuna inanan ve bireyin kendi döngüleri ve doğanın döngüleri ile uyumlu bir yaşantısı olmasına odaklanan bir sistem. Hastalıktan ziyade bireye, bireyin sağlığını koruması için yapabileceği şeylere odaklanıyor.

İki_Ejderha

Ayurveda, kendi metodolojisi içinde bireyi detaylı bir şekilde inceliyor ve yolunda olmayan şeylerin semptomlarından hareketle özündeki sebebi incelemeye odaklanıyor. Bireyin bedeninin verdiği en ilk tepkileri fark edebilmesi için bireyi bilinçlendiriyor, günlük hayatımıza katabileceğimiz etkili alışkanlıklar sunuyor ve bireyin sağlığını koruyabilmesi için bir yasaklar dizisinden çok hemen her bedene uygun sonsuz alternatifler sunarak bu kadim bilginin günlük yaşamdan kopmadan uygulanabilecek bir alışkanlıklar dizisi olmasını sağlıyor. Böylece, sağlığımızı koruyucu alışkanlıkların hayatımızın bir parçası olmasını kolaylaştırıyor.

İlginçtir ki Yoga ve Ayurveda birbiriyle yakından ilişkisi olan iki alan. Ayurveda yaşam bilgisi. Özellikle bedeni sağlıklı tutmaya odaklansa da zihin ve ruhun beden üzerindeki etkilerini dikkate alan bir sistem. Yoga (günümüzdeki bazı uygulama şekilleri sadece bedene dönük kültür fizik hareketleriymiş gibi görünse de, öyle değil tabii!!) ruhun beden ve zihinden özgürleşmesi yolculuğunda daha çok ruhun yolculuğuna odaklanan ve ruhu özgürleştirmek için yöntemler öneren bir kadim bilgi kaynağı. Belki garip gelecek ama Yoga bu anlamıyla zihin ve özellikle de bedenin ölüm bilgisi. İşte tam da bu sebepten dolayı Yoga ve Ayurveda birbirini tamamlayan iki kardeş öğreti. Bilmediğim yollardan girdiğim bu iki yolun böyle tamamlayıcı bir şekilde kesişmiş olmasından dolayı sonsuz minnet içindeyim. Şükür…

Sukur

Sevgilerimle,
Fatma Özdemir
26.03.2018
Emirgan/İstanbul

“Yoga ve Ayurveda” için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun