Yin Yoga ve Nereden Başlasam?

Yin_Yang_smallModern hayatın zihnimizde, ruhumuzda ve bedenimizde yarattığı yorgunluğu giderebilmek için herkesin farklı uğraşları var. Son zamanlarda popüler hale gelmeye başlayan yoga yapmak da bu uğraşlar arasına katıldı. Stüdyolarda çeşit çeşit yoga dersleri var.

Alternatiflerin artması bazen kafa karışıklığına da yol açabiliyor ve nereden başlayacağımızı bilemez hale geliyoruz. Benim bunun için iki önerim var:

  1. class_small
    Sınıf dersleri çok güzel olabiliyor.

    Hiçbir araştırma, okuma, teorik bilgi pratiğin yerini tutmuyor. Etrafınızda yoga derslerine katılabileceğiniz bir stüdyo varsa, gidin derslere katılın ve size uygun olup olmadığına kendiniz karar verin. Bir hocanın rehberliğinde ve bir grup insanla birlikte oluşan enerji çok güzel olabiliyor.

  2. Eğer bu mümkün değilse ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, evde kendinize yer ve zaman yaratıp kendi yoganıza başlamaya hazır olun. “Kişisel yoga pratiği” diyebileceğimiz bu çalışmalar çoğu kişi için bir grupla yapılan çalışmalardan daha etkili olabiliyor.

Kendi yoga pratiğinizi yapabilmeniz için size güvenli bir rehber sunmayı amaçlıyorum. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa lütfen mutlaka doktorunuza danışın.

Size Yin Yoga adı ile anılan bir ekole ait, çoğunlukla yerde yapılan, bedenin sert dokuları üzerinde çalışan pozlardan oluşan bir çalışma anlatacağım. Aktif bir yaşantınız varsa bu çalışma sizin için çok dinlendirici olabilir. Halihazırda çok sakin, yavaş, hareketsiz bir hayatınız varsa Ashtanga Yoga, Vinyasa Yoga, Iyengar Yoga gibi daha dinamik yoga ekollerini denemenizi öneririm.

evde_yoga_yeri_small
Evinizde uygun bir yer seçin.

Peki kişisel pratiğinize nasıl başlayacaksınız? Her şeyden önce evde kişisel pratiğiniz için bir yer seçin. Yere bir yoga/spor matı veya bir battaniye serebilirsiniz. Yin Yoga pozlarında uzunca süre kaldığımız için zeminin yumuşak ve konforlu olmasını tercih ediyoruz.

Seçtiğiniz yer sıcak olsun veya yanınızda üzerinize alabileceğiniz bir şey olsun. Yin Yoga pozları vücuttaki ısıyı düşürüyor ve üşürseniz pozları rahat yapamayabilirsiniz.

Gün içinde kendinize ayırabileceğiniz en uygun 15-30 dakika ne zaman? Kendinize en uygun zamanı seçin.

Peki yanınızda bir hoca olmadan pozları doğru yaptığınızdan nasıl emin olacaksınız? Dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Pozlarda vücudunuzun hangi bölgesinde veya bölgelerinde bir gerilme hissetmenizin normal olduğunu yazacağım. Bu bölgelere “hedef bölge” diyoruz. Hedef bölge(ler)de bir gerilme hissediyorsanız pozu doğru yapıyorsunuz demektir. Hissettiğiniz gerilme bir alan boyunca yayılan bir his olmalı. Pozlarda hiç bir zaman ve hiç bir yerinizde bir iğne gibi batan, noktasal bir acı olmamalı.  Eğer böyle bir acı olursa pozdan yavaşça çıkın ve dinlenin. Pozun alternatif versiyonu verilmişse onu deneyebilirsiniz.

Yin Yoga pozlarında 2-10 dakika kalmak mümkün. Başlangıç için 2-4 dakika uygun olmakla birlikte siz her zaman pozlardan erken çıkmayı seçebilirsiniz. Tansiyon, baş ağrısı, şeker gibi bir rahatsızlığınız varsa ve pozda kalırken herhangi bir rahatsızlığınızın tetiklendiğini hissederseniz pozdan  yine yavaş yavaş çıkın ve dinlenin. Doktorunuza danışmadan kişisel pratiğinize devam etmeyin.

Ne diyorsunuz yogaya başlamak için evinizde uygun bir yer, gününüzde uygun 15-30 dakikalık bir zaman aralığı yaratmak mümkün mü?

Sevgilerimle,
Fatma Özdemir
31.08.2017 (ilk versiyon Seyahatname Dergisi, 2014 Ocak sayısı)
İstanbul

“Yin Yoga ve Nereden Başlasam?” için 3 cevap

  1. Bana sabahın köründe Arı2’nin konferans salonunda yoga yaptırıp güvenlik görevlilerini dumur eden canım arkadaşım ile yoga yapmayı özledim 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun