İnanna’nın Aşkı – Muazzez İlmiye Çığ

Inanna_Small

İnanna, İçsel Doğum ekolünün yaratıcısı Julia Steils Paçacıoğlu sayesinde doulalık eğitimim esnasında hayatıma girdi. İnanna’nın aldığı çağrı, bu çağrıyla yer altına inişi ve orada karşılaştıkları hem doulalık yolculuğumuza hem kendi yolculuğuma büyük ilham oldu.

Kitaptan 2015 yılında arkadaşım Doula Esra Erkut Demiröz sayesinde haberim oldu . İlk fırsatta edindim bir tane. Muazzez Hanım’ın elinden çıktığı her halinden belli alçak gönüllü haliyle küçücük, incecik, 70 sayfalık kitap sıkışmış bir rafın köşesine kitapçıda. Elime alınca inanamadım hafifliğine. En sevdiğim hocalardan Paul Grilley’nin kitaplarından bile daha ince! Çok heyecanlandırıyor beni böyle özlü yazımlar. Derinliğini hayal etmek bile başımı döndürüyor.

Kitaba gelirsek, okuyacaklar için heyecanını kaçırmadan notlarım şöyle: Muazzez Hanım çok çeşitli kaynaklardan topladığı bilgileri derlemiş, Türkçe’ye uygun hale getirmiş, kendi deyişiyle “fazla olmamakla birlikte bazı boşlukları kendi ilavelerimle tamamladım” demiş Önsöz’de. Önsöz 1995’te yazılmış, aldığım kitap 9.basım. Yirmiden fazla yıl geçmiş aradan. Acaba şimdi konuşsak Muazzez Hanım’la daha neler anlatır bize Inanna ile ilgili? Söylediğine göre Istanbul Arkeleoji Müzesi’nin Çiviyazılı Belgeler Arşivi (böyle bir şey var demek ki!!) başta olmak üzere Amerika ve Avrupa Müzeleri’ne dağılmış olan tabletlerde geçen bu hikayenin tüm detayları artık gün yüzüne çıkmış ve çeşitli yerlere dağılmış olan bu hikayeyi bir kitapta toplamayı düşünmüş. Kitabın sonunda hikayenin izini sürmek isteyenler için bir kaynakça ve müzelerdeki eserlerden resimler yer alıyor.

Tarihin bu en eski aşk hikayesini bir opera veya müzikal tiyatro oyunu gibi hayal etmiş Muazzez Hanım. Üç perdeden oluşan bir oyun. Ilk perde Inanna’nın Çoban Tanrısı Dumuzi’yi eşi olarak seçmesi ve evlilik, ikinci perde İçsel Doğum Doulaları’nın iyi bildiği yer altına yolculuk ve oradan çıkabilmek için ona ihanet eden kocasını yer altına göndermesi, üçüncü perde ise Dumuzi’nin yer altından çıkarak karısıyla birleşmesi ve böylece bereket getirecek yeni bir yılın başlamasının hikayesi.

Oyunu okurken flüt, lir,arp seslerini, kırılan çanak çömlek seslerini, davulları, defleri, feryatları, dövünmeleri duyar gibi oldum. Tüm haşmetiyle Inanna, veziri Ninşibur, kız kardeşi Ereşkigal, Bilgelik Tanrısı Enki, çok tanımadığımız annesi Tanrıça Ningal, babası Ay Tanrısı Nanna, erkek kardeşi Güneş Tanrısı Utu, büyükannesi Ninkugua, kocası Dumuzi, Dumuzi’nin annesi Sirtur, Dumuzi’nin kız kardeşi Tanrıça Geştinanna, Dumuzi’yi baştan çıkaran Nintu hepsi capcanlıydı. Özellikle yılın yarısını abisinin yerine yer altında geçirmeye razı olan Dumuzi’nin kızkardeşi Tanrıça Geştinanna’yı daha fazla tanımak üzere bir kenara not alıyorum! Biraz araştırdım, bu eser bir oyun olarak hiç sergilenmemiş sanırım. Umarım bir gün güzel müzikler eşliğinde izleriz.

İnanna’yı duymuş muydunuz? Sizin hayatınıza eşlik eden, ilham veren İnanna gibi başka hikayeler var mı?

Sevgilerimle,
Fatma Özdemir
29.08.2017 (ilk versiyon: 30.10.2015)
Istanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s