Mutfak Atölyeleri

Kendimizin ve ailemizin sağlığının temeli mutfağımızda yatıyor. Mutfağımızdaki yağ, tuz, şeker, gibi temel besinleri gözden geçirmeden veya yüzyıllar içinde süzülüp gelmiş pişirme/saklama tekniklerini mutfağımıza eklemeden ne kadar besin desteği alsak, ne kadar organik beslensek bir eksiklik kalıyor sanki.

Ayurveda’ya göre sağlıklı ve uzun yaşamın üç temel taşı var. Bunların ilki besinler ve sindirim (ahara), diğer ikisi uyku (nidra) ve farkındalıklı yaşam (brahmacharya). Bu sebeple Ayurveda’nın mutfağımız, besinler ve pişirme/saklama teknikleri ile ilgili pek çok önerileri var. Mutfak atölyeleri serisinde bu temel bilgilerin üzerinden geçerek mutfağımızda yapabileceğimiz değişiklikleri, beslenmemize ekleyebileceğimiz temel besinleri ve teknikleri pratik bir şekilde öğreneceğiz. Mutfağınızı, adım adım, sizi ve ailenizi daha iyi destekleyecek bir hale getirmek isterseniz bu atölye serisi tam sizin için.

Her buluşmada önemli bir yapı taşını teorik ve pratik olarak öğreneceğiz. Sonraki atölyeye kadar mutfağınızda bu değişikliği yapmak için zamanınız olacak ve sonraki buluşmamızda üzerine bir yapı taşı daha ekleyerek devam edeceğiz. Bu şekilde zamana yayılmış olarak mutfağımızı adım adım daha güzel bir yere dönüştüreceğiz.

Mutfağınızla fazla bir ilişkiniz yoksa belki bu ilişkiyi kurmak için veya mutfağınızda olmayı hali hazırda çok seviyorsanız mutfağınıza yeni şeyler eklemek için bu atölye serisi tam size göre!

Bu atölye serisinde, dört ay boyunca ayda bir kez buluşacağız ve her buluşmamız üç saat sürecek. Atölye dili Türkçe. Buluşmalarımız Zoom üzerinden canlı olacak. Eğer canlı seansı kaçırırsanız aldığımız kaydı belirli bir süre kayıtlardan izleyebilirsiniz.

Atölye serisine bu sayfadaki form ile kayıt olabilirsiniz.

Mutfağınızda buluşmak dileğiyle!
Sevgiler,
Fatma


BEKLEME LİSTESİ

Başlangıç tarihi ve diğer detaylar belli olduğunda haberdar olmak için isminizi bekleme listesine ekleyin!